Dani hrvatskoga jezika
Autor: Goranka Braim Vlahović, 19. 3. 2018.

U petak 16. ožujka priredbama u oba turnusa obilježili smo već sedmu godinu zaredom Dane hrvatskoga jezika. Priredbe su organizirale profesorice Hrvatskog jezika: Ksenija Lažeta za I. turnus te Ema Berger za II. turnus, a za estetsko uređenje zahvaljujemo se profesorici Tamari Kordić.

Ove je godine, prigodno, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje objavio prvu mrežno dostupnu Hrvatsku školsku gramatiku autorica dr. sc. Milice Mihaljević i dr. sc. Lane Hudeček.

Našim učenicima predstavili su se sudionici ovogodišnjeg LiDraNa. Program su u I. turnusu vodili Danijel Ciberlin Ivanić i Jan Čovčić, a u II. turnusu Ivona Šestok.

Prva nam se predstavila najmlađa recitatorica Nika Jukić iz 4. c razreda koja nam je kazivala pjesmu Grigora Viteza Mjesečeva priča, pod vodstvom učiteljice Sandrice Pišković Gojak.

Literarni rad Stvarnost s kojim je sudjelovao na županijskoj razini LiDraNa pročitao nam je Marko Hrenić iz 7. b, njegova je mentorica prof. Ksenija Lažeta. Tomo Hranilović pročitao je njegov tekst u II. turnusu.

Slijedio je duhoviti monolog Savršeni dan Groznog Grge Francesce Simon u izvedbi Antonija Šipušića, kojeg je pripremila prof. Ema Berger.

Eli Puljiz dočarao nam je kakav je Zaljubljeni kompjutor svojom interpretacijom pjesme Luke Paljetka, njega je pripremila prof. Irena Ivančić.

Ivana Dalić kazivala nam je pjesmu Tina Ujevića Bura na Braču, i nju je pripremila prof. Irena Ivančić.

Sara Tonković pročitala nam je svoj literarni rad pod nazivom Pubertet + frazemi = moj život, njena je mentorica prof. Ema Berger.

Iva Grahovac, pod mentorstvom prof. Renate Mihalić-Dobrić, pripremila je slikokaz Sačuvajmo hrvatski jezik. Zašto ga je baš tako nazvala? Evo što nam je rekla:

Nas Hrvata svakim je danom sve manje, a ono što čuva narod od izumiranja, njegov je jezik.

Tko to napada naš jezik? Tijekom povijesti hrvatski je bio napadan sa svih strana - napadali su ga mrtvi i živi jezici: latinski, grčki, talijanski, njemački, mađarski, turski, a u posljednje vrijeme, najviše stradava od anglizama - riječi iz engleskoga jezika:

Čak i na vijestima vas pozivaju na event, super i OK je svaka druga riječ, a naše riječi ostaju u knjigama koje rijetko tko čita.

Čuvajmo hrvatski jezik radi generacija koje tek dolaze. Čuvajmo ga da ne izumre. Hrvatski jezik dio je naše tradicije i kulture.

Ako ga mi nećemo čuvati, tko će?

Na kraju programa nastupila je dramska skupina Jurekova družba koju već drugu godinu okuplja prof. Ivana Babić.

Jurekovci su nam pripremili scensku igru pod nazivom Ah, ta publika koju su, za ovu priliku, izveli u punom sastavu:

Petar Brcković, Rafael Britvec, Juraj Dražetić, Sebastijan Eldić, Michelle i Noemi Feketija, (Nikola Grubić), Niko Hraniković, Sara Milinković, Marta Nidogon, Ivan Rodić, Mihela Sučec, Lana Škof, Lana Švabenic i Martina Tadić.