2016-04-26 16:08:34

40 školskih godina OŠ Jurja Habdelića

 

Ususret Jurjevu, 22. travnja, obilježili smo Dan škole i 40 školskih godina svečanom akademijom u kojoj su sudjelovali naši sadašnji i bivši učenici te FA Šiljakovina s jurjevskim običajima i paljenjem krijesa.

Prisjetili smo se prošlosti i predstavili sadašnjost.►

Naša školska zgrada izgrađena je 1969. godine, a 10. lipanj, nastala razjedinjenjem OŠ Antuna Cvetkovića Velika Gorica, osnovana je 1975. godine. Prvi ravnatelj bio je prof. Pero Bevanda, a u njen su sastav ušle područne škole Velika Buna i Šiljakovina.

Tada ju je pohađalo 1072 učenika raspoređenih u 35 odjeljenja, predmetna nastava odvijala se prijepodne, a razredna poslijepodne. Učenika putnika bilo je 328, a ukupno zaposlenih 55.

Najveći broj učenika imali smo 1983. godine kad je u našoj školi bilo 1707 učenika, 53 odjeljenja organiziranih u tri smjene i 80 zaposlenih.

Život škole zabilježen je u godišnjaku Mala ostvarenja koji je izlazio od 1976. do 1985. godine: i tada je velik broj učenika sudjelovao na natjecanjima, učio se latinski i grčki jezik, djelovale su brojne izvannastavne aktivnosti: foto-sekcija, prometno-tehnička sekcija, cvjećari, mladi voćari, mlade vezilje, izviđači…

Psihologinja Ljerka Horvat postaje ravnateljica 1991. godine, tada škola mijenja ime u OŠ Jurja Habdelića po kajkavskom leksikografu, a Dan škole od tada slavimo na Jurjevo.

U ratno doba nastava se održavala i u skloništima, a primili smo preko 300 prognanih i izbjeglih učenika za koje su organizirane brojne dobrotvorne i humanitarne akcije i donacije školi.

Nakon rata započelo se s prikupljanjem sredstava za obnovu škole i to organizacijom Božićnih sajmova, prodajom razglednica i likovnih radova i obnovljeno je pročelje školske zgrade.

U to se vrijeme u našoj školi provodilo učenje stranih jezika od prvog razreda, učio se esperanto, jedina smo škola u Velikoj Gorici u kojoj se provodio Globe program i koja ima Školsku prometnu jedinicu već 20 godina. Sudjelovali smo u projektu Škole za Afriku, bili kumovi dječaku iz Ekvadora. Započeo je rad s darovitim učenicima i provođenje CAP programa. Časopis Genijalci izlazio je s prekidima od 1993. do 2008., a dva puta je pohvaljen na državnoj smotri LiDraNo.

Novi ravnatelj, socijalni pedagog Davor Vidović, izabran 2006. godine, nastavio je s obnovom matične i područnih škola (unutarnji zidovi, instalacije, uređenje parkirališta i dvorišta, krovište dvorane i škole, protupožarne stepenice, bežični Internet, obnova područnih škola).

Broj učenika svake se godine smanjuje, tako da danas školu pohađa 713 učenika u 36 razrednih odjela, a u školi radi 20 učitelja razredne i 32 učitelja predmetne nastave uz tri stručne suradnice, ukupno 73 zaposlenih. 

Svoje znanje i sposobnosti učenici pokazuju na natjecanjima iz 16 različitih predmeta, a ove je godine čak 56 učenika sudjelovalo na županijskoj razini natjecanja, a iz njemačkog i košarke na državnoj. Tradicionalno organiziramo županijsko Natjecanje Sigurno u prometu u suradnji s HAK-om.

Brojni smo na matematičkom Klokanu bez granica, Jesenskom krosu i Turopoljskoj trci, sudjelujemo u kvizu Katoličkog radija Pametna pitanja za pametne glave, Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja, nagrađivani smo na natječaju Foruma za slobodu odgoja Oboji svijet šarenim bojama tolerancije, literarnom natječaju Pisanje i knjižnečari i natječaju Moja prva slikovnica. Od samih početaka, 31 godinu, sudjelovali smo u Likovnom natječaju za učenike osnovnih škola u organizaciji Knjižnice Galženica.

Naši učenici prolaze kroz brojne edukacije i projekte: Poštujte naše znakove, Tolerancija – uvažavanje različitosti, Strah nije strašan, CAP, Teen CAP, Učiti kako učiti, PIA, MAH 1 i MAH 2, Zašto je cuga tuga, Ljubav i popratne pojave, Što više pričica za što više petica, Medijske radionice koje provode naše stručne suradnice i edukatori iz udruga Ti si OK, Djece medija ili pak policije. Edukacije prolaze i roditelji, a, naravno, i svi mi zaposleni u školi.

Sudjelujemo u radionicama Muzeja Turopolje, Centra za djecu, mlade i obitelj, u međunarodnim istraživanjima i projektu Erasmus+. Surađujemo s Gradom Velika Gorica u akcijama tijekom Dječjeg tjedna, s Crvenim križem u humanitarnim akcijama i u obilježavanju Dana kruha, s Gradskom knjižnicom Velika Gorica u Mjesecu hrvatske knjige u akcijama čitanja, sudjelujemo na video-konferencijama i tribinama posvećenim Vukovaru.

Obilježavamo važne dane i datume, a posebno smo ponosni na dječje stvaralaštvo vidljivo na priredbama za prvašiće, Dane kruha, Nikolinje, Božić, Dane hrvatskoga jezika i Dan škole. Plešemo na Valentinovo i za Fašnik kad se cijela škola maskira. Njegujemo zavičajni govor, snimaju nas za emisiju HTV-a Navrh jezika. Opraštamo se od osmaša i nagrađujemo najuspješnije. A uspješnih učenika imamo mnogo, oni to dokazuju i u izvanškolskim aktivnostima i u kasnijem školovanju i radu.

Vijesti o nama možete čuti u radijskoj emisiji Petak-sažetak preko razglasa škole, u Zvonjalici na City radiju, pročitati u časopisu Žir ili na mrežnim stranicama škole u Jurekovim vijestima.

 


Osnovna škola Jurja Habdelića Velika Gorica