Posjet Hrvatskom saboru
Autor: Zdenka Matijaković, 30. 10. 2014.

U srijedu 29. listopada učenici sedmih i osmih razreda u pratnji prof. Goranke Crnkoci, prof. Zdenke Matijaković i tajnice Karmene Dudak, posjetili su Hrvatski sabor. Na ulazu nas je dočekala gospođa Jasenka Šarlija iz Službe za građane, te saborska Straža koja brine o sigurnosti Sabora.

Nakon što smo prošli sigurnosnu provjeru krenuli smo u obilazak zgrade o kojoj smo čuli kako je izgrađena davne 1907. godine u secesijskom stilu, a obnovljena je u razdoblju od 1993. do 1998. godine.

Gospođa Šarlija dala nam je odgovore na nekoliko pitanja npr. što je Hrvatski sabor, tko su saborski zastupnici, što zastupnici rade i kako se donose zakoni?

Naučili smo da je Hrvatski sabor, naš parlament, najviše predstavničko tijelo u Republici Hrvatskoj i nositelj zakonodavne vlasti. Nadzire i rad Vlade. Njegov najstariji sačuvani zapisnik je iz 1273.godine. Prvi višestranački i demokratski Sabor konstituiran je 30. svibnja 1990. godine.

Saborski zastupnici su predstavnici svih građana izabrani na neposrednim izborima, na mandat od četiri godine. Zastupnici  se dijele na one koji pripadaju parlamentarnoj većini i na one u parlamentarnoj manjini tj. oporbi. Sabor može imati najmanje 100, a najviše 160 zastupnika. Sabor ima predsjednika i 5 potpredsjednika koji zajedno čine Predsjedništvo Sabora.

Osim na saborskim sjednicama, zastupnici rade i u odborima. Dužni su održavati vezu sa svojim izbornim jedinicama i građanima. Prema stranačkoj pripadnosti, okupljeni su u klubove zastupnika.

Prijedloge zakona mogu podnositi zastupnici pojedinačno, klubovi zastupnika, odbori ili Vlada. Nakon razmatranja slijedi rasprava, zatim glasovanje. Ako dobije potrebnu većinu glasova, postaje zakon.

Rad Hrvatskoga sabora je javan i o njemu izvještavaju mediji. Građani mogu pratiti rad sjednica i s galerije za posjetitelje u Velikoj vijećnici. Hrvatski sabor posjećuju učenici, studenti i ostali građani kako bi se upoznali s djelovanjem i poviješću parlamenta.

Tekst i fotografije: Zdenka Matijaković

Odlazak u Hrvatski sabor

Dana 29. 10. 2014. povjesničari i zainteresirani učenici sedmih i osmih razreda OŠ Jurja Habdelića, u pratnji profesorice Zdenke Matijaković, otišli su u posjet Hrvatskom saboru na Markovu trgu na Gornjem gradu u Zagrebu.

Prilikom ulaska u zgradu Hrvatskog sabora bili su pregledani detektorom metala kako uobičajeno nalažu mjere sigurnosti. Na ulazu se nalazi replika Bašćanske ploče. Vidjeli su poprsja najvažnijih ljudi koji su u prošlosti doprinijeli radu Hrvatskog sabora. Nakon dobivenih detaljnih informacija o ulogama tih ljudi, otišli su u sobu gdje se primaju predsjednici vlada drugih zemalja svijeta. U toj prostoriji su obješeni portreti predsjednika Vlade Republike Hrvatske od 1990. i jedna velika uljana slika, treća po veličini u Hrvatskoj, koja predstavlja Sabor 1990. godine. Poslije toga, učenici su otišli na galeriju u sabornici gdje je voditeljica pričala priču o Hrvatskom saboru, a nakon toga su učenici postavljali pitanja.

Nakon posjeta Saboru učenici su vidjeli Markovu crkvu i crkvu svete Katarine te imali vremena prošetati Zagrebom i kupiti nešto za jelo. Po povratku u školu, neki su otišli kući, a neki na nastavu.

Silvio Romčević, 8.a

Dojmovi:

Išli smo u posjet Hrvatskom saboru zato što upravo u 8. razredu učimo o podjeli vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, a zakonodavnu vlast u Republici Hrvatskoj obnaša upravo Hrvatski sabor. Saznali smo mnogo o njegovoj povijesti i načinu rada, a posjetili smo i znamenitosti Gornjega grada. Sve u svemu, vrlo poučno.

Marija Gršetić, 8.b

Meni je bilo jako zanimljivo jer nam je voditeljica  mnogo zanimljivosti ispričala o Hrvatskom saboru, a posebno me se dojmila obnovljena i modernizirana saborska dvorana. Prava je šteta što češće ne možemo u ovakve posjete tijekom školske godine.

Ivan Štefanec, 8.a

Meni je u Saboru bilo lijepo jer je sve vrlo lijepo uređeno i mogao sam doznati nešto o Hrvatskom saboru što nisam znao, npr. koji su sve bili predsjednici Sabora od 1900., kako se donose zakoni, koliko trenutno ima zastupnika u Saboru... Najviše mi se svidjelo što sam mnogo naučio što nisam znao o Hrvatskom saboru i kako je sve lijepo uređeno.

Silvio Romčević, 8.a

Rado sam išao u ovaj posjet jer me zanima hrvatska povijest, a  ovako, na licu mjesta, se najviše saznaje i najbolje  uči. Posebno mi je dojmljiv krov crkve svetog Marka jer je na njemu hrvatski grb.

Josip Kuna, 8.a