Osnovna škola Jurja Habdelića Velika Gorica

Posjeti knjižnici
Pogledaj statistiku
O knjižnici

uvremena školska knjižnica informacijsko je, medijsko i komunikacijsko središte škole. Kao izvor informacija i znanja prvenstveno je namijenjena učenicima i učiteljima za potrebe redovite nastave, ali je i potpora svim nastavnim i izvannastavnim aktivnostima škole, mjesto okupljanja i provođenja izvannastavnoga i slobodnog vremena.

lanovi školske knjižnice su svi učenici, učitelji, stručni suradnici i svi koji su zaposleni u školi. Nema upisnine ni zakasnine, ali treba se držati nekih pravila koja su propisana u Pravilniku o radu Knjižnice:

• odjednom se mogu posuditi najviše 3 knjige od kojih jedna lektira na rok od 20 dana, odn. lektiru bi trebalo vratiti do kraja mjeseca predviđenog za čitanje tog djela (sljedeći mjesec tu knjigu čita drugi razred); to znači da se nova lektira ne može posuditi dok se ne vrati stara

• knjige koje su dio priručne odn. referentne zbirke članovi ne mogu posuditi, ali ih mogu čitati u knjižnici, ili, u dogovoru s knjižničarkom, u školi (za potrebe nastave), isto pravilo vrijedi za časopise i audio-vizualnu građu

• knjige treba čuvati kao i drugu školsku imovinu, a ako se slučajno ošteti, donesi je u knjižnicu da je knjižničarka popravi (najbolje je stranice označavati straničnikom ili bookmarkerom tijekom čitanja)

• ukoliko izgubiš knjigu, nemoj čekati kraj školske godine, već hrabro priznaj i pronaći će se rješenje (možeš kupiti istu takvu knjigu ili je možeš nadomjestiti nekim drugim naslovom u dogovoru s knjižničarkom)

• knjigu vrati knjižničarki u ruke i pričekaj da te razduži, uvjeri se da je sve u redu i da nemaš još neku knjigu kod kuće

• u knjižnicu se ulazi s pozdravom (osmijeh nije naodmet), bez jurnjave, hrane i pića, govori se tiho da se ne ometa one koji u njoj rade

• ako ti je potrebna pomoć pri izradi referata, plakata, prezentacije ili ti treba literatura za određenu temu, dođi na vrijeme, a ne u zadnji čas, možeš poslati i pismeni upit knjižničarki e-poštom.

• računalom se u knjižnici možeš koristiti ako imaš slobodan sat, možeš doći i u suprotan turnus, ali ne za vrijeme odmora jer je onda prevelika gužva; ako želiš instalirati neki program, prvo pitaj knjižničarku

njižnica OŠ Jurja Habdelića djeluje u skladu s ciljevima i zadacima OŠ Jurja Habdelića i njenim aktima (Statut, pravilnici, Godišnji plan i program, Kurikulum) i njeno je poslanje

• omogućiti svim korisnicima slobodan pristup izvorima znanja kojima knjižnica raspolaže i kojima se može pristupiti s mrežnih stranica

• upoznati korisnike s izvorima znanja, osposobiti ih za njihovo korištenje i vrednovanje

• omogućiti posudbu u skladu s Pravilnikom o radu Knjižnice

• razvijati informacijsku pismenost i poticati na čitanje

• pažljivim planiranjem i osiguravanjem sredstava omogućiti nabavu knjižnične građe i njenu obradu i zaštitu

• učiniti knjižnicu ugodnim mjestom na kojemu se odvijaju različite nastavne i izvannastavne aktivnosti i korisno provodi slobodno vrijeme

• organizirati kulturna događanja u knjižnici i školi i posjete izvan škole

• promicati kreativnost, stvaralaštvo, ljudska prava i svaki oblik izvrsnosti

• razvijati duh zajedništva i pripadanja školi, bližoj i široj društvenoj zajednici

• omogućiti protok informacija, promovirati školu i knjižnicu

• stalno vrednovati postignuto

ond knjižnice broji oko 8500 knjiga, podijeljen je na:

• učenički u koji ubrajamo i bogatu priručnu ili referentnu zbirku i popularnu znanost
  • učiteljski

U čitaonici se možete koristiti priručnicima (enciklopedije, leksikoni, rječnici, atlasi), popularnoznanstvenom literaturom ili čitati neki od 28 časopisa i novina na koje je knjižnica pretplaćena (i na koje se i vi možete pretplatiti). Čuvamo i starija godišta nekih časopisa i za učenike i učitelje (Radost, Drvo znanja, Meridijani, Priroda, Jezik, Kaj).

Učenici se mogu koristiti računalom i pretraživati internet ili pogledati film na projekcijskom platnu. Knjižnica posjeduje i AVE građu (audio-vizualnu i elektroničku građu) s nastavnim i edukativnim sadržajima koju mogu posuditi učitelji ili se koristi u knjižnici.

Knjižnica posjeduje i zvučne lektire (na CD-u) i neke lektirne naslove na uvećanom tisku.

U učeničkom fondu najzastupljeniji su lektirni naslovi, ima bar petnaestak primjeraka nekog naslova kojeg učitelji najčešće odabiru, ali svake godine se fond nadopunjava i knjigama po odabiru učenika.

Učenici često provode slobodne sate u knjižnici (za vrijeme npr. izborne nastave) i za to vrijeme uče, pišu zadaću, igraju društvene igre, a mogu se uključiti i u Zelene knjižničare.

Učiteljski fond je najbogatiji građom iz područja psihologije, pedagogije i metodika pojedinih nastavnih predmeta, a i učitelji i stručni suradnici sudjeluju u odabiru pri nabavi nove građe.

Iako knjižnica zauzima tek 47 m2, pažljivim rasporedom omogućen je slobodan pristup građi, a fond se redovito obnavlja planiranim sredstvima Grada Velike Gorice (i neredovito MZO-a).

datum posljednje izmjene sadržaja: 20.4.2019.