Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Dana 12. listopada u našoj se školi proslavio Dan kruha, a ujedno i dan bez zvona i ocjena te su se umjesto zvona puštale pjesme kao znak odmora.

Rano ujutro školski su hodnici, učionice, a pogotovo pozornica bili ukrašeni jesenjim plodovima: bundevama, lišćem, košaricama… Pri ulasku u školu djevojke odjevene u narodnu nošnju nudile su nas komadićima kruha i soli. Na stolovima je bilo pšeničnog, kukuruznog, pirovog i ostalih vrsta brašna. ►

Prvi i drugi sat nastave održali su se kao obično, a treći se sat održala priredba započeta blagoslovom. Slijedile su pjesme, monolozi jesenskih šešira, igrokaz o godišnjim dobima i recitacije, sve iz različitih razreda. Nakon priredbe su svi učenici zajedno blagovali, a svatko od nas donio je ponešto.

Ostatak dana prošao je kao i obično, samo uz pratnju glazbe.

Dan kruha i Dan zahvalnosti za plodove zemlje

Dan kruha u Osnovnoj školi Jurja Habdelića održao se 12. listopada 2023. godine. Svaki je učenik trebao donijeti neka peciva ili slastice za blagoslov.

Za vrijeme trećega školskog sata počela je priredba. Na početku se poslušalo pjesmu školskog zbora te je bio blagoslov kruha i molitva Oče naš. Počela je priredba i mogli smo vidjeti igrokaz o godišnjim dobima, pjesme o kruhu i sastavak učenice o zahvalnosti. Nakon priredbe svi su učenici otišli u svoje učionice i blagovali. Po hodnicima škole također ste mogli naići na djevojke u narodnim nošnjama.

Nakon trećeg sata normalno se nastavio školski dan.

Tena Muždalo, 7. a

Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Dana 12. listopada 2023. godine učenici Osnovne škole Jurja Habdelića obilježili su Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u školskom holu i u učionicama.

Pri ulasku u školu vidjeli smo stolove na kojima su bili lijepi bijeli stolnjaci ,a na njima se nalazilo: sol, brašno i razne žitarice. Škola je bila uređena, pogotovo pozornica. Na pozornici su bili razni crteži kruha koji su učenici nacrtali na satu Likovne kulture. Sama priredba je započela nakon 2. školskog sata. Svi su se učenici okupili na hodnicima, dok su oni koji nastupaju na priredbi bili pored pozornice i čekali svoj red. Priredba počinje dolaskom kapelana iz obližnje crkve te molitvom pa blagoslovom hrane. Djeca iz nižeg razreda lijepo su molila uz geste. Priredba uz sva nastupanja kreće kao od jeseni kao godišnjeg doba (igrokaz, jesenski šeširi) preko kruha na kraju do zahvalnosti. Kroz cijelu priredbu pjevali su učenici iz školskog zbora, ali i učenici nižih razreda. Voditelji priredbe bili su iz 8. a razreda. Kao najstariji u školi lijepo su to izveli i nadamo se da će tako i druge generacije. Učenici su nakon priredbe, tj. 3. školski sat jeli u učionicama prethodnog sata. Tijekom velikog odmora (nakon 3. školskog sata) domar je puštao hrvatske pjesme.

Nastavak školskog dana bio je normalan kao i svaki drugi, osim što je bio dan bez ocjena i zvona. Sva sreća za učenike koji su trebali nešto odgovarati za ocjenu. U našoj školi svaki blagdan bude doživljaj koji uvijek dobro počne i naravno odlično završi.

Jana Jurkić 7. a