U fokusu

Posjeti knjižnici
Pogledaj statistiku

Deveta Knjižna booka
Autor: Goranka Braim Vlahović, 24. 5. 2023.

Svečanost knjige i čitanja – deveta Knjižna booka održana je 24. svibnja u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnicu u Zagrebu u organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara.

Postavljene su brojne izložbe vezane uz knjigu i čitanje, a pozornicu je krasila scenografija učenika viših razreda naše škole, ogromna duga posvećena 150. obljetnici rođenja Dinka Šimunovića, autora pripovijetke Duga. ►

Naši su učenici višestruko sudjelovali u manifestaciji: zbor je izveo baladu Gumbelijum ruža fino diši prema stihovima Miroslava Krleže iz Balada Petrice Kerempuha koju je uglazbio Darko Rundek. Naime, ove godine obilježavamo i 130 godina od rođenja ovog značajnog književnika.

Zbor je pod ravnanjem prof. Ane Blažević nastupio u sastavu: Lina Popinjač, 5. a, Marko Đuretić, Ana Kluk, Laura Peternac, Lucija Merkaš, Martina Šimić, 5. b, Dalija Majsec Škrbec, Klara Mihulja, Gabriel Svetopetrić, 5. c, Julija Rak, Mateo Quien Brozičević, 5. d, Dunja Rajšić, 8. a uz glazbenu pratnju Urše Atalić, 8. b na violini i Niki Galeković, 8. d na gitari.

Mateo Quien Brozičević iz 5. d izveo je monolog Svašta u mojoj glavi prema tekstu Mire Gavrana s kojim je sudjelovao na državnoj smotri LiDraNo pod mentorstvom prof. Eme Berger.

Marin Ćaćić, također iz 5. d, pohađa i Umjetničku školu Franje Lučića i svira trubu u klasi prof. Tomislava Špoljara i odsvirao je 1. stavak Sonate B-manior, Jamesa Hooka.

Lina Popinjač, 5. a, Marko Đuretić, 5. b, Dunja Rajšić, 8. a, Urša Atalić, 8. b i Niki Galeković, 8. d sačinjavali su našu ekipu na književnom kvizu koji se održao nakon programa za osnovne škole i pobijedili ekipe OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće, OŠ Eugena Kvaternika i OŠ Nikole Hribara.

Nakon programa uspjeli su i razgledati Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu uz stručno vodstvo.

U programu Knjižne booke dodijeljene su i nagrade za dva natječaja: literarni natječaj Umjetna ili uvjetna inteligencija koji je osmišljen i proveden u suradnji s manifestacijom Noć knjige i natječaj za primjenu mrežnih alata Stvarajmo eKreativno! organiziran u suradnji s Podružnicom Hrvatske udruge školskih knjižničara Osječko-baranjske županije.

Nakon programa za osnovne škole slijedio je onaj za učenike srednjih škola.